• Tytuł projektu: Mechanizmy kontroli inwestycji zagranicznych
  • Koordynatorzy/Realizatorzy: dr Łukasz Czarnecki (UP w Krakowie) przy udziale dr hab. Macieja Bernatta (WZ UW)
  • Czas realizacji: od 2021

Celem projektu jest dokonanie analizy porównawczej mechanizmów kontroli zagranicznych inwestycji bezpośrednich (FDI screening mechanisms) w odniesieniu do zagranicznych inwestycji. Projekt obejmuje:

• analizę przepisów prawa UE, przepisów prawa krajowego państw członkowskich UE (ze szczególnym uwzględnieniem Polski) oraz przepisów prawa chińskiego w odniesieniu do kontroli inwestycji zagranicznych przy uwzględnieniu ich kontekstu historyczno-społecznego oraz oddziaływań innych gałęzi prawa i instytucji prawno-ustrojowych UE i Chin,
  • analizę empiryczną funkcjonowania systemu kontroli FDI w UE i Chinach w latach 2000-2020,
  • analizę porównawczą wybranych państw UE oraz relewantnych państw pozaeuropejskich (np. Australia),
  • analizę platform współpracy międzypaństwowej w zakresie kontroli inwestycji zagranicznych.

Celem projektu jest zbadanie w jaki sposób kształtują są systemy kontroli FDI, które stanowią modus operandi współczesnych relacji handlowych. Projekt służy także porównaniu stosowanych rozwiązań instytucjonalnych i proceduralnych.

W ramach prowadzonych badań stosowane są techniki analizy empirycznej tj. techniki analizy jakościowo-porównawczej (Qualititative Comprative Analysis, QCA), w połączeniu z analizą i eksploracją danych z użyciem języka R.