• Tytuł projektu: Status prywatnoprawnego egzekwowania roszczeń wynikających z naruszenia prawa konkurencji w krajach CEE
  • Koordynatorzy/Realizatorzy: dr Dominik Wolski (kierownik projektu), dr Marta Mackiewicz, dr Tomasz Bagdziński, dr Mateusz Dąbroś
  • Czas realizacji: 2021-2022

Cel projektu

Głównym celem projektu jest zbadanie statusu prywatnoprawnego egzekwowania roszczeń wynikających z naruszenia prawa konkurencji w krajach CEE, a w szczególności tego, jaki wpływ na stan tej drogi egzekwowania prawa konkurencji wywarła transpozycja Dyrektywy odszkodowawczej (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego, OJ L 349, 5.12.2014, p. 1–19)  do systemów prawnych państw członkowskich UE. Realizacja projektu ma także umożliwić ocenę efektywności takiej metody ingerencji w sferę o zasadniczo prywatnoprawnym charakterze. Tego rodzaju badanie jest ważne także dlatego, że pozwoli na sformułowanie pewnych wniosków i zaleceń w odniesieniu do ewentualnych przyszłych działań o podobnym charakterze.

Wstępne założenia projektu:

1.    Analiza przepisów obowiązujących w ramach prywatnoprawnego egzekwowania roszczeń wynikających z naruszenia prawa konkurencji w krajach CEE w zakresie niezbędnym do realizacji projektu.
2.    Zebranie dostępnych orzeczeń oraz informacji o toczących się postępowaniach sądowych.
3.    Analiza dostępnych baz danych w zakresie orzeczeń, które zapadły w zakresie objętym projektem.
4.    Stosowanie przepisów przyjętych w ramach transpozycji Dyrektywy odszkodowawczej.
5.    Rola urzędów antymonopolowych w postepowaniach sądowych dotyczących roszczeń wynikających z naruszenia prawa konkurencji.
6.    Wpływ mocy wiążącej decyzji organów antymonopolowych na toczące się postępowania sądowe.
7.    Najważniejsze problemy występujące w trakcie postępowań sądowych w ramach dochodzenia roszczeń wynikających z naruszenia prawa konkurencji.
8.    Porównanie roli publicznego i prywatnego egzekwowania prawa konkurencji w krajach CEE.

Ramy czasowe projektu – 2021-2022

Zasięg terytorialny projektu – kraje CEE

Wybrane działania w ramach projektu

1.    Seminarium – 2021