• Tytuł projektu: Usługi portów lotniczych w Unii Europejskiej i w Polsce II – wybrane zagadnienia
  • Rodzaj projektu: zlecony (Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”)
  • Koordynatorzy/Realizatorzy: dr Maciej Bernatt, Filip Czernicki, Wanda Dzienkiewicz, dr Agata Jurkowska-Gomułka, dr Dariusz Kaliński, dr Igor Komarnicki, dr Tomasz Ludwicki, Piotr Maliszewski, dr Michał Mijal, prof. dr hab. Tadeusz Skoczny, dr Aleksandra Wąsowska
  • Czas realizacji: styczeń - wrzesień 2011
  • Rezultaty projektu: raport badawczy pt. „Usługi portów lotniczych w Unii Europejskiej i w Polsce II – wybrane zagadnienia” Wyd. Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa 2011

Usługi portów lotniczych w Unii Europejskiej i w Polsce II – wybrane zagadnieniaGrupa badawcza związana z CARS we współpracy z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL) zrealizowała w 2011 r. projekt zatytułowany „Usługi portów lotniczych w UE i w Polsce II – wybrane problemy”. Projekt stanowił kontynuację badań podjętych w 2009 r., których wyniki opublikowane zostały w pracy zbiorowej wydanej w 2010 r. pod tytułem „Usługi portów lotniczych w UE i w Polsce a prawo konkurencji i regulacje lotniskowe” (piąty tytuł Programu Wydawniczego CARS). W nowej edycji projektu grupę badawczą tworzyli ponownie pracownicy WZ UW oraz PPL, a ponadto zaangażowani byli również przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dwa obszary badawcze realizowane w 2011 r. stanowiły kontynuację badań z 2009 r. – były to: stosowanie unijnych i krajowych reguł konkurencji do działalności portów lotniczych oraz uwarunkowania regulacyjne świadczenia usług portów lotniczych. Całkowicie nowymi zagadnieniami podjętymi w projekcie zrealizowanym w 2011 r. były: wymogi regulacyjnej dla zapewnienia bezpieczeństwa operacji w portach lotniczych oraz analiza porównawcza efektywności wybranych europejskich portów lotniczych (Warszawa, Budapeszt, Praga, Kopenhaga, Wiedeń i Zurych). Wyniki badań zostały opublikowane w książce pt. „Usługi portów lotniczych w Unii Europejskiej i Polsce II – wybrane problemy” pod redakcją prof. Tadeusza Skocznego i Filipa Czernickiego.

„Usługi portów lotniczych w Unii Europejskiej i w Polsce II – wybrane zagadnienia” Praca zbiorowa pod redakcją Filipa Czernickiego i Tadeusza Skocznego, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa 2011.