Książka zawiera szczegółową analizę europejskiego systemu egzekwowania prawa konkurencji. Jej celem jest stworzenie bazy teoretycznej dla udzielenia odpowiedzi na następujące pytania: (i) jak stworzyć bardziej skuteczny system stosowania prawa konkurencji w Europie; (ii) jak zmniejszyć problemy poszkodowanych jednostek żądających odszkodowania; (iii) jak zapewnić równowagę między publicznymi i prywatnymi metodami egzekwowania prawa konkurencji.
W tym celu książka koncentruje się na mechanizmie sporów zbiorowych, który jest, zdaniem autora, brakującym ogniwem w europejskim systemie egzekwowania prawa konkurencji i stanowi kluczowy wymóg ustanowienia nowoczesnego i skutecznego systemu egzekwowania prawa konkurencji. Poprzez porównanie różnych podejść do sporów zbiorowych (europejskiego i amerykańskiego) i przez odniesienie do krajowych doświadczeń praktycznych (Francji i Polski) w książce sformułowane zostało modelowe rozwiązanie dla egzekwowania prawa konkurencji w drodze pozwów zbiorowych.
Głównym celem książki jest zachęcenie ustawodawców europejskich I krajowych do podjęcia bardziej zdecydowanych w obszarze egzekwowania prawa konkurencji. I wprowadzenia rozwiązań zdolnych zmniejszyć problemy jednostek poszkodowanych naruszeniami prawa konkurencji. Formułując wnioski de lege ferenda autor stara się skonstruować spójne, jednolite i skuteczne podejście do pozwów zbiorowych, które mogłoby być wdrożone na szczeblu unijnym i krajowym.