• Temat: Kierunek reform stosowania zakazu nadużywania pozycji dominującej
  • Miejsce i data: 28 czerwca 2008 r.
  • Referent: dr Konrad Kohutek (Polsko-Niemieckie Centrum Prawa Bankowego UJ, Krakowska Szkoła Wyższa im. A. Frycza-Modrzewskiego)

3. spotkanie OSD było poświęcone problematyce nowego ekonomicznego spojrzenia na stosowanie zakazu nadużywania pozycji dominującej w prawie wspólnotowym i krajowym. Punktem odniesienia dyskusji były dokumenty Komisji Europejskiej publikowane w związku z tzw. reformą art. 82 Traktatu o WE.

Przedmiotem wystąpienia i dyskusji były w szczególności takie zagadnienia, jak ustalenie faktu i wymiaru „szkody dla konsumenta”, korelacja między szkodą dla konsumenta a szkodą dla konkurencji, czy wreszcie możliwości ustalenia określonego poziomu pewności prawnej przedsiębiorców dominujących co do oceny ich zachowań.

Kierunek reform stosowania zakazu nadużywania pozycji dominującej K. Kohutek, Istota nadużycia pozycji dominującej w świetle more economic approach