• Temat: Obowiązek udzielania licencji w prawie antymonopolowym
  • Miejsce i data: 3 grudnia 2008 r.
  • Referent: adw. Małgorzata Surdek (CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Sp.k.)

4. spotkanie OSD było poświęcone problemom obowiązkowego udzielania licencji na prawa własności intelektualnej jako środka eliminacji praktyk ograniczających konkurencję.

Przedmiotem wystąpienia i dyskusji były przede wszystkim wzajemne relacje prawa ochrony konkurencji i praw własności intelektualnej (PWI), a w szczególności takie kwestie jak: odmowa udzielenia licencji na PWI na rynku podstawowym i sąsiednim, skutki ekonomiczne odmowy udzielenia licencji na PWI, warunki uznania odmowy udzielenia licencji na PWI za obiektywnie uzasadnioną, kryteria, jakimi powinien kierować się organ ochrony konkurencji przy nakładaniu obowiązku licencjonowania.

Obowiązek udzielania licencji w prawie antymonopolowym  M. Surdek, Obowiązek udzielenia licencji na prawa własności intelektualnej jako remedium na przypadki praktyk ograniczających konkurencję – granice interwencji antymonopolowej