19 maja 2023 roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się seminarium "The Rule of Law and the Internal Market of the EU/EEA".

Jego celem było systematyczne omówienie skutków, jakie kryzys praworządności w państwach członkowskich UE, takich jak Polska i Węgry, ma (lub może mieć w przyszłości) dla rynku wewnętrznego Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Opierając się na aktualnych przykładach tej zależności (np. orzeczenie Trybunału w sprawie T-791/18 Sped-Pro), seminarium skupiło się na kilku sferach, w których erozja praworządności negatywnie przekłada się na funkcjonowanie fundamentów prawnych rynku wewnętrznego: swobodnego przepływu towarów, osób, usług i kapitału, które stanowią kręgosłup rynku wewnętrznego, a także prawa konkurencji, niezależności instytucji regulacyjnych i prawa prywatnego. Seminarium zostało współorganizowane przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet w Oslo - we współpracy z ASCOLA Central Europe Chapter.

Dyskusja podczas seminarium toczyła się wokół czterech referatów:

Prof. Maciej Taborowski (Institute of Legal Sciences of the Polish Academy of Sciences): Relationship between the EU Internal Market and the Value of the Rule of Law

Dr. Mateusz Grochowski (Max Planck Institute, Hamburg): Private Law Dimension (including consumer law)

Prof. Maciej Bernatt (University of Warsaw): Public Law Dimension: EU Competition Law

Prof. Christophe Hillion (University of Oslo): External Dimension: the Rule of Law & the EEA

Referaty komentowali: Prof. Kati Cseres (University of Amsterdam), Prof. Sybe de Vries (Utrecht University), Prof. Dawid Miąsik (Institute of Legal Sciences, Polish Academy of Sciences), Prof. Małgorzata Kozak (Utrecht University).