• Temat: Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu antymonopolowym
  • Miejsce i data: 14 maja 2009 r.
  • Referent: Maciej Bernatt (doktorant, Wydział Zarządzania UW)

5. spotkanie OSD poświęcone tworzeniu wzorca sprawiedliwości proceduralnej jako standardu jakości postępowania przed organami publicznymi.

Przedmiotem wystąpienia i dyskusji były problemy wzorca sprawiedliwości proceduralnej, stanowiącego teoretyczny i prawno-konstytucyjny standard, jaki powinien przyświecać prawodawcy budującemu przepisy postępowania przed każdym organem stosowania prawa (w tymi organami ochrony konkurencji i konsumentów i sektorowymi organami regulacyjnymi). Wzorzec sprawiedliwości proceduralnej wyznaczony jest poprzez katalog wartości, wśród których znajdują się m.in. prawo do wysłuchania, słuszność postępowania (równy dostęp do procesu), ochrona interesów uczestników postepowań, sądowa kontrola decyzji, bezstronność i niezawisłość organu orzekającego.

Dyskusję moderował Prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Gośćmi seminarium byli także Prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, oraz Prof. Zbigniew Kmieciak, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu antymonopolowym M. Bernatt, Wzorzec sprawiedliwości proceduralnej – ujęcie w teorii i zasadach ogólnych prawa

sędzia Trybunału Konstytucyjnego  Sprawozdanie