• Temat: Zasady sprawiedliwości proceduralnej w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji
  • Miejsce i data: 24 stycznia 2011 r.
  • Referent: Maciej Bernatt (Wydział Zarządzania UW)

10. spotkanie OSD poświęcone było problemowi respektowania sprawiedliwości proceduralnej w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji. Referat wprowadzający wygłoszony został przez Macieja Bernatta, doktoranta w Zakładzie Europejskiego Prawa Gospodarczego WZ UW. W ramach swojego wystąpienia referent zaprezentował wyniki badań nad respektowaniem sprawiedliwości proceduralnej w postępowaniu przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisją Europejską.

Referent wskazał na zakres zagwarantowania we wskazanym postępowaniu wartości sprawiedliwości proceduralnej. Wystąpienie dotyczyło więc jej gwarancji – prawa do wysłuchania, prawa do równego uczestnictwa, prawa do obrony, prawa do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa i innych informacji poufnych oraz prawa do zaskarżenia i sądowej kontroli postępowania przed organem ochrony konkurencji. W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały również propozycje dokonania zmiany interpretacji obecnie obowiązujących przepisów prawnych, jak i wprowadzenia pozytywnych zmian ustawowych.

nowego wyłączenia grupowego dla takich porozumień przez Komisje Europejską Zaproszenie

Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji - zidentyfikowane problemy w Unii Europejskiej i Polsce  M. Bernatt, Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji – zidentyfikowane problemy w Unii Europejskiej i Polsce