14 i 15 września 2023 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja w ramach projektu "Business-to-Business Data Sharing within the EU Digital Market" realizowanego w CARS w ramach grantu OPUS przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki (2018/31/B/HS5/01192).

Konferencja miała na celu rozwinięcie debaty na temat prawnych i regulacyjnych wyzwań i możliwości związanych z udostępnianiem danych B2B w ramach unijnego rynku cyfrowego. Zgodnie z misją sieci Jean Monnet Network on enforcement of EU law (EULEN) omówiony został również wpływ, jaki na politykę udostępniania danych wywiera ewolucja unijnych ram regulacyjnych w zakresie technologii cyfrowych i danych (DMA, DSA, DGA, Data Act) oraz wynikające z niej mechanizmy egzekwowania prawa. Osoby organizujące postawiły pytanie, jak w najpełniejszym stopniu wykorzystać potencjał kluczowego surowca cyfrowej Unii Europejskiej.

W konferencji wzięły udział m.in. Sharon Sandeen (Mitchell Hamline School of Law), Marco Botta (EUI), Björn Lundqvist (Stockholm University), Lillà Montagnani (Bocconi University), Oles Andriychuk (Newcastle University School of Law) oraz osoby z CARS: Maciej Bernatt, Laura Zoboli, Joanna Mazur, Monika Woźniak-Cichuta. Wydarzenie skupiło około 50 osób ze środowisk akademickich i biznesowych.

Pełny program wydarzenia

Prezentacje osób prelegenckich:

Monika Woźniak-Cichuta, University of Warsaw, Clifford Chance, Digital data-driven mergers: is data sharing remedy a panaceum?

Eugenio Olmedo Peralta, University of Málaga, The creation of data pools as information exchanges: antitrust concerns

Emanuele Fazio, Sant’Anna School of Advanced Studies, Experimental competition enforcement: a complementary data regulation toolkit

Irene Sánchez Frías, University of Málaga, The complex balance between patients’ control over their personal data and the benefits of health data sharing for secondary uses. A look into the challenges of the European Health Data Space proposal

Nicolò Zingales, Fundação Getulio Vargas Law School, Data Sharing and Interoperability in Digital Ecosystems: A Regulatory Toolkit Approach

Antoni Napieralski, University of Vienna, Who is Sharing Medical Data? Interoperability of Roles under the EU Data Law

Camilla Signoretta, Sant’Anna School of Advanced Studies, Towards a clash between IPR enforcement and portability: underestimated challenge (or opportunity?)

Lola Montero Santos, EUI, Can the EU Regulation of B2B Data-Sharing Achieve its Desired Goals?

Zachęcamy również do zapoznania się z raportami związanymi z projektem OPUS.

1. First report on Categorization of data and actors involved in data sharing operations

2. Second report on B2B non-personal data sharing in EU legal framework

3. Report on EU Data Spaces