• Tytuł wykładu: Markets, Competition Law and Democracy
  • Wykładowca: Prof. Eleanor Fox, New York University
  • Organizatorzy: Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjncyh (CARS) WZ UW
  • Data i miejsce: 8.01.2019 r., Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Na zaproszenie CARS w dniu 8 stycznia 2019 r. na Wydziale Zarządzania UW prof. Eleanor Fox wygłosiła wykład pt. Markets, Competition Law and Democracy. W ramach swojego wystąpienia prof. Fox argumentowała, że gospodarka rynkowa, demokracja i ochrona konkurencji pozostają we wzajemnej symbiozie. Wskazywała także na związki pomiędzy ochroną konkurencji a rządami prawa, podkreślając, że rządy prawa służą równemu traktowaniu podmiotów gospodarczych. Z tej perspektywy oceniała ryzyka związane z kryzysem praworządności w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Republice Południowej Afryki. Wykład prof. Fox spotkał się z dużym zainteresowaniem; towarzyszyła mu ożywiona dyskusja dot. m.in. celów ochrony konkurencji, rozumienia pojęcia populizmu i niezależności organów antymonopolowych. Na konferencji obecni byli naukowcy, praktycy i studenci. Swoją obecnością wykład zaszczycili sędziowie (Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), a także zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Profesor Eleanor Fox jest znaną na całym świecie specjalistką w dziedzinie prawa ochrony konkurencji (zobacz). Dużą część swojej pracy naukowej i doradczej poświęciła wyzwaniom stojącym przed krajami rozwijającymi się przy budowaniu i rozwijaniu prawa konkurencji także w Europie Środkowej.

Judicial Deference in Competition Law  Prezentacja