Nowości
Nowy numer iKARa 2(13)/2024
Mamy przyjemność poinformować, że na stronie: https://ikar.wz.uw.edu.pl/ dostępny jest najnowszy numer iKARa.
Numer 2(13)/2024, poświęcony problematyce wyzwań prawa ochrony konkurencji i konsumentów oraz regulacji rynku usług turystycznych został zredagowany przez dr. Dominika Borka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dr. Dominika Wolskiego z Akademii Leona Koźmińskiego
Nowy numer YARS 2024 vol. 17(29) opublikowany
Z radością informujemy, że najnowszy numer YARS 2024 vol. 17(29) został opublikowany. Numer zredagowali Laura Zoboli i Maciej Bernatt. Jego przedmiotem są prawne wyzwania i możliwości dotyczące wymiany danych.
Zeszyt numeru lub bezpośrednio numer
Nadchodzące wydarzenia CARS WZ UW: SAVE THE DATE
Serdecznie zapraszamy na jesienno-zimowe wydarzenia Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych WZ UW, tj.
18 listopada 2024: Warsztaty orzecznicze Stowarzyszenia Prawa Konkurencji (SPK) i CARS WZ UW: kolejny wspólny warsztat poświęcony przeglądowi orzecznictwa sądowego w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, godz. 17:00 (rejestracja od godz. 16:30) w siedzibie SPK, tj. w kancelarii Dentons przy ul. Zajęczej 4. Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa na adres:
25 listopada 2024: Konferencja CARS pt. Efektywność środków kontroli niedozwolonej pomocy państwa – ocena aktualnego modelu, godz. 14-18 na Wydziale Zarządzania UW, ul. Szturmowa 1/3 w sali B-205.
W ramach konferencji przedmiotem dyskusji będzie próba ustalenia, czy obecny model kontroli pomocy państwa jest wystarczający do prawidłowego stosowania przepisów art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Konferencja rozpoczyna działalność Laboratorium Pomocy Publicznej CARS.
Formularz rejestracji na konferencję
10 grudnia 2024: Konferencja CARS pt. Dyrektywa ECN+: polskie doświadczenia legislacyjne i orzecznicze, godz. 9.30-15, na Wydziale Zarządzania UW, ul. Szturmowa 1/3 w sali B-205 . Partnerem wydarzenia jest Forum Dyskusyjne Praktyków Prawa Konkurencji i Prawa Konsumenckiego.
Konferencja ma na celu podsumowanie doświadczeń związanych z wdrażaniem Dyrektywy, zwłaszcza refleksję nad tym, czy stosowanie nowej regulacji, wdrażającej Dyrektywę ECN+, rzeczywiście realizuje cele, które legły u jej podstaw. Konferencja realizowana jest w formie trzech paneli dyskusyjnych skupionych wokół kluczowych problemów stosowania ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przez polski organ antymonopolowy i sądy.
Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki
Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki w projekcie: Prawo konkurencji w świetle konstytucyjnym. Uwzględnienie wartości społeczno-ekonomicznych i środowiskowych w czasach sprawiedliwej transformacji. Szczegółowe informacje w ogłoszeniu.
Warsztaty orzecznicze SPK i CARS
Stowarzyszenie Prawa Konkurencji (SPK) i Centre for Antitrust and Regulatory Studies WZ UW (CARS) serdecznie zapraszają na kolejny wspólny warsztat poświęcony przeglądowi orzecznictwa sądowego w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów.
Warsztaty odbędą się 18 listopada 2024 r. o godz. 17:00 (rejestracja od godz. 16:30) w siedzibie SPK, tj. aktualnie w biurze kancelarii Dentons przy ul. Zajęczej 4.
W czasie spotkania mec. Bernadeta Kasztelan-Świetlik, radca prawny, partner w kancelarii Gessel, wiceprezes UOKiK w latach 2014-2017, przedstawi przegląd orzecznictwa antymonopolowego w okresie 2023 /2024, a mec. Dorota Karczewska, radca prawny, partner w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, wiceprezes UOKiK w latach 2014-2019 - przegląd orzecznictwa konsumenckiego w tym samym okresie.
Moderatorem spotkania będzie dyrektor CARS, dr hab., prof. UW Maciej Bernatt, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski.
Warsztaty są otwarte dla członków SPK i społeczności akademickiej współpracującej z CARS.
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa na adres:
Uwaga: podczas tego wydarzenia mogą być robione zdjęcia i nagrania. Rejestracja na warsztaty jest równoznaczna z wyrażeniem przez Państwa zgody na publikację Państwa wizerunku na zdjęciach lub nagraniach zarejestrowanych podczas tego wydarzenia w celach reklamowych lub w celu umieszczenia ich na stronie internetowej SPK.
Nowy iKAR numer 1(13)/2024
Mamy przyjemność poinformować, że na stronie: https://ikar.wz.uw.edu.pl/ dostępny jest najnowszy numer iKARa.
Numer 1(13)/2024, poświęcony problematyce regulacji w transporcie kolejowym został zredagowany przez dr. Michała Będkowskiego-Kozioła i dr. Łukasza Gołąba z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Nowe numery iKARa
Mamy przyjemność poinformować, że na stronie: https://ikar.wz.uw.edu.pl/ dostępne są numery iKARa 6(12)/2023 i 7(12)/2023.
Numer 6(12)/2023, poświęcony problematyce aktualnych problemów, zjawisk i wyzwań na rynkach finansowych związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, efektywnością informacyjną funkcjonowania i skutecznością regulacji został zredagowany przez dr hab. Edytę Rutkowską-Tomaszewską, prof. UWr, oraz dr hab. Iwonę Dorotę Czechowską, prof. UŁ
Numer 7(12)/2023, poświęcony aktualnym i wybranym problemom oraz wyzwaniom związanym z koniecznością zapewnienia skutecznej i efektywnej ochrony konsumentów na rynku usług finansowych został zredagowany przez dr hab. Edytę Rutkowską-Tomaszewską, prof. UWr
Konferencja „Rola prawa konkurencji w transformacji gospodarczej” - przemówienie „Learning from the CEE and Global South Experiences for Future Transitions” wygłoszone przez profesor Eleanor Fox (New York University)
Konferencja „Rola prawa konkurencji w transformacji gospodarczej” odbyła się 6 czerwca 2024 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja została zorganizowana przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych we współpracy z Uniwersytetem w Manchesterze i przy wsparciu ASCOLA Central Europe Chapter. Konferencja została zorganizowana w celu wsparcia dyskusji na temat roli prawa konkurencji w procesie transformacji gospodarczej. Analizując transformację krajów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) i różnych krajów Globalnego Południa (np. RPA, Kolumbii), naszym celem było wyjaśnienie wzajemnych relacji między wartościami konkurencji a wartościami pozaekonomicznymi chronionymi przez krajowe konstytucje. Dyskusje te miały na celu ocenę roli prawa konkurencji i instytucji odpowiedzialnych za jego egzekwowanie w kształtowaniu ładu gospodarczego. Szczególnie interesujące było zbadanie, czy sposób egzekwowania prawa konkurencji ułatwia, czy też utrudnia zrównoważoną transformację gospodarczą sprzyjającą włączeniu społecznemu. Ogólnym celem konferencji było zastanowienie się nad tym, jak zbudować spójne ramy prawa konkurencji, które nie tylko wspierałyby cele gospodarcze społeczeństwa, ale także promowały podstawowe wartości pozaekonomiczne, na których zostało ono zbudowane.
Zobacz nagranie przemówienia „Learning from the CEE and Global South Experiences for Future Transitions” wygłoszonego przez profesor Eleanor Fox (New York University): https://youtu.be/iXg0dLhVB7Q
Seminarium: 'Big Is Bad’ in U.S. Antitrust Law: Brandeis and the Structure-Conduct-Performance Paradigm
Konferencja „Role of Competition Law in Economic Transitions”
Konferencja pt. „Role of Competition Law in Economic Transitions” odbędzie się 6 czerwca 2024 r. w godz. 10:00-18:30 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Szturmowa 1/3, Warszawa, sala C-105.
Konferencja została zorganizowana w celu wspierania dyskusji na temat roli prawa konkurencji dla transformacji gospodarczej. Analizując doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej i wybranych krajów Globalnego Południa (np. RPA, Kolumbii), naszym celem jest m.in. wyjaśnienie wzajemnych relacji między wartościami związanymi z ochroną konkurencji a innymi wartościami chronionymi przez konstytucje krajowe. Szczególnie interesujące jest pytanie, czy sposób egzekwowania prawa konkurencji ułatwia czy utrudnia zrównoważoną transformację gospodarczą. Ogólnym celem konferencji jest refleksja nad tym, jak zbudować spójne ramy prawa gospodarczego, w tym prawa konkurencji, tak by wspierało ono nie tylko cele ekonomiczne, ale także inne wartości, które za godne ochrony uważają demokratyczne społeczeństwa.
Strona 1 z 31