• slajd 2

• slajd 3

• Centrum

i Regulacyjnych

Program Badawczy CARS na lata 2015 – 2019 przewiduje organizację i realizację wielu projektów badawczych i badawczo-rozwojowych we wszystkich obszarach naszej działalności.

Mamy przyjemność poinformować, że wraz z rozpoczęciem r. akad. 2015/2016 zaczynamy realizować dwa programy badawcze:

(1) Kary pieniężne w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz

(2) Prywatne stosowanie prawa konkurencji.

W ramach programu Kary pieniężne w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów z dniem 2.11.2015 r. rozpoczęła się realizacja dwóch projektów badawczo-wdrożeniowych zleconych przez UOKiK:

Zaproszenie do udziału w realizacji tego projektu zostanie opublikowane na stronie www.cars.wz.uw.edu.pl/NEWS przed końcem następnego tygodnia.

W ramach programu Prywatne stosowanie prawa konkurencji w październiku 2015 r. uruchomiony został krajowy projekt badawczy na lata 2015-2016 pt. Dochodzenie przed polskim sądem roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia reguł konkurencji. Podstawowe dylematy implementacji Dyrektywy 2014/104/UE w Polsce. Podjęte w gronie ok. 10 osób badania wstępne zaowocują (do końca lutego 2016 r.) publikacją wydaną przez CARS, która stanowić będzie podstawę bieżącego wspierania Zespołu ds. implementacji Dyrektywy 2014/104/UW kierowanego przez Panią Sędzię K. Lis z Min. Sprawiedliwości oraz kanwę krajowej konferencji naukowej, którą CARS zorganizuje w marcu 2016 r., a także międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej implementacji Dyrektywy 2014/104/UE w państwach członkowskich UE z Europy Środowej i Wschodniej, która zostanie zorganizowana w ramach CARNE w Wilnie wiosną/latem 2017 r. (jako kontynuacja konferencji tegorocznej w Supraślu).

Ponadto, przed końcem bieżącego miesiąca zostanie opublikowane na stronie www.cars.wz.uw.edu.pl/NEWS zaproszenie do udziału w – realizowanym równolegle –projekcie badawczym pt. Prywatne stosowanie reguł konkurencji. Szanse i wyzwania, który rozpocznie się pełną parą po ww. konferencji marcowej. Rezultaty tego projektu będą podstawą planowanego przez CARS międzynarodowego projektu badawczego pt. Private Competititon Enforcement. Perspectives and Challanges, o ile otrzymamy na jego realizację grant unijny w ramach Horizon 2020.

Trwają prace koncepcyjne i negocjacje o granty publiczne lub prywatne projektów badawczych i badawczo-rozwojowych dotyczących: (1) Polski Antymonopolowy Kanon Orzeczniczy (PAKO); (2) Programy zgodności z prawem konkurencji (competititon compliance) – interakcje między przestrzeganiem a stosowaniem prawa konkurencji w Polsce; (3) Negocjacyjne stosowanie prawa konkurencji; (4) Ekonomiczna analiza wybranych decyzji polskiego organu ochrony konkurencji z lat 2017-2015; (5) Przysporzenie konsumenckie; (6) Skutki decyzji warunkowych; (7) Środki zaradcze w prawie antymonopolowym; (8) Zastosowanie krajowego prawa ochrony konkurencji i konsumentów a prawo międzynarodowe prywatne.

Będziemy informować o postępach tych prac. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby osoby zainteresowane udziałem w tych projektach poinformowały nas o tym już teraz.