• slajd 2

• slajd 3

• Centrum

i Regulacyjnych

Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych WZ UW (CARS) życzy Państwu zdrowia, pogody ducha oraz sukcesów w 2023 r. Poniżej podsumowanie naszej działalności w 2022 r.

W 2022 r. zorganizowaliśmy:

międzynarodową konferencję EU Competition Law Enforcement: Challenges to Be Overcome,

ogólnopolską konferencję Trendy w ochronie konkurencji w Polsce,

- seminaria naukowe, m.in. na temat rozwoju private enforcement i praworządności w prawie konkurencji,

warsztaty z zakresu metodologii badań naukowych i strategii publikacyjnych.

Naszymi partnerami byli m.in. ASCOLA Central Europe i ASCOLA SEE, Bocconi University, European University Institute, Katedra Prawa Europejskiego WPiA UW, Stowarzyszenie Prawa Konkurencji, Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, University of Turin, University of Utrecht (w ramach EULEN Jean Monnet Network) czy University of Zagreb.

Publikacje

W 2022 r. - dzięki zaangażowaniu wielu osób z naszego środowiska - ukazały lub ukażą się:

dwa numery anglojęzycznego Yearbook of Antitrust and Regulatory Studies (YARS),

siedem numerów internetowego Kwartalnika Antymonopolowego i Regulacyjnego (iKAR).

Zachęcamy także do lektury grudniowego numeru Europejskiego Przeglądu Sądowego poświęconego wyrokowi Sądu UE w sprawie Sped-Pro.

Projekty

W 2022 r. złożyliśmy trzy wnioski o granty naukowe (zob. m.in. przyznany Marcie Sznajder grant dot. pluralizmu mediów), przygotowaliśmy ekspertyzę naukową na temat konstytucyjności ograniczenia działalności aptek oraz prowadziliśmy badania w ramach kilku międzynarodowych projektów badawczych, m.in. badając kompleksowo orzecznictwo polskich sądów w sprawach konkurencji w latach 2004-2021 czy analizując wymianę danych w prawie UE.

Ludzie

Cieszymy się, że w działalność CARS decydują się angażować nowe osoby. W 2022 r. w charakterze współpracowników akademickich dołączyli do nas dr Kamil Dobosz, dr Małgorzata Kozak, dr Iga Małobęcka-Szwast, dr Joanna Mazur, dr Krzysztof Siewicz i dr Michał Ziółkowski. Ponadto w CARS gościmy naukowców z zagranicy, w 2022 r. Veronicę Piccolo i Yustynę Samahalską (w ramach stypendium Prawniczego Funduszu Solidarności dla naukowców z Ukrainy). Jesteśmy także zaszczyceni, że naszą działalność – jako nowi członkowie międzynarodowi Komitetu Doradczego CARS - zdecydowali się wspierać prof. Marco Botta (EUI), prof. Michal Gal (University of Haifa, ASCOLA), prof. Anna Gerbrandy (University of Utrecht), prof. Alison Jones (King’s College London), prof. Eleanor Fox (NYU) i prof. Spencer W. Waller (LUC).

Plany

W nadchodzących miesiącach (współ)organizujemy:

- seminarium przedstawiające badania nad orzecznictwem sądów polskich w sprawach konkurencji w latach 2004-2021 (17 stycznia 2023 r.),

- seminarium na temat skuteczności regulacji platform internetowych na przykładzie firmy Uber (28 lutego 2023 r.),

- konferencję na temat polskiego modelu i praktyki kontroli sądowej w prawie konkurencji (14 marca 2023),

- konferencję na temat testu pluralizmu mediów w projekcie unijnego Media Freedom Act (pierwszy kwartał 2023).